chemises سیستم قربانی مقابله افزارهای

chemises: سیستم قربانی مقابله افزارهای نیروی انتظامی بدافزارها نامه های الکترونیکی مجرمان سایبری

گت بلاگز اقتصادی ۶ رقم تازه گل میخک شهریور در اختیار بخش شخصی قرار می‌گیرد

شفیعی گفت: تا شهریور ماه امسال پایه های مادری سالم و عاری از ویروس ششم رقم تازه میخک در اختیار بخش شخصی قرار می گیرد.

۶ رقم تازه گل میخک شهریور در اختیار بخش شخصی قرار می‌گیرد

به گزارش گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، محمد رضا شفیعی رییس پژوهشکده گل و گیاه های زینتی کشور عزیزمان ایران با بیان اینکه تولید پایه های سالم ارقام میخک در جهت اقتصاد مقاومتی و جلوگیری از واردات در پژوهشکده گل و گیاه های زینتی کشور عزیزمان ایران صورت گرفته هست، اظهار داشت: از روی این پایه های سالم، قلمه های ریشه دار تولید می شود.

وی افزود: طرح پژوهشی تولید پایه های سالم و عاری از ویروس میخک از طریق قرار داد همکاری با یکی از واحدهای تولید گل در شهرستان محلات از دو سال پیش شروع شد که در این طرح ضمن شناسایی ویروس میخک، پایه های عاری از آفات و بیماری به وسیله کشت بافت در پژوهشکده به تولید رسیده است.

عبارات مهم : ایران

شفیعی از اجرای پنج پروژه یکسان این پژوهشکده با پژوهشکده کشاورزی انرژی هسته ای کشور عزیزمان ایران خبر داد و گفت: در این پروژه های یکسان قصد داریم از طریق پرتو افکنی اشعه گاما و جهش های مصنوعی به رقم ها و رنگ های متفاوت در گل های داودی، گلایل، رز، میخک و پتوس دستیابیم.
وی اصلاح نژاد ارقام گل و گیاه را از ماموریت های مهم پژوهشکده گل و گیاه های زینتی کشور عزیزمان ایران عنوان و تصریح کرد: از سال 77 تا کنون 800 رقم و رنگ تازه گل داودی از طریق اصلاح نژاد در این پژوهشکده تولید شده است است.
وی در ادامه به اجرای طرح تحقیقاتی به منظور تولید پایه های پیوندی با روش پیوند قلمه ای همزمان در این پژوهشکده اشاره کرد و اذعان داشت: هر سال در کشور عزیزمان ایران تعدادی زیادی بوته پیوندی رز هلندی وارد کشور می شود و هر پایه دو تا چهار یورو هزینه دارد، از این رو تلاش می کنیم با تولید پایه های پیوندی رز تا حدودی از واردات آن جلوگیری کنیم.
رییس پژوهشکده گل و گیاه های زینتی کشور عزیزمان ایران آینده نگری کرد این طرح تا سال 97 به نتیجه برسد.
وی تجاری سازی و درآمد زایی از طریق تولید گل به خصوص گل های بومی کشور و حضور در بازار های جهانی را از اهداف فعالیت این پژوهشکده نام برد و گفت: با توجه به اهمیت بازارهای جهانی به طول عمر و کیفیت گل ها، پژوهشکده گل و گیاه های زینتی کشور عزیزمان ایران در طرح ها و پروژه های تحقیقاتی خود به این عنوان توجه دارد.

افزایش 2 برابری طول عمر شب بو

شفیعی افزود: گروه فیزیولوژی و تکنولوژی بعد از برداشت در این پژوهشکده در زمینه بررسی شیوه های دوام و زیاد کردن طول عمر بعضی گل ها از جمله گلایل، شب بو، ژربرا و مریم کار های خوبی انجام داده است.
وی اضافه کرد: محققان این پژوهشکده توانسته اند طول عمر گل شب بو معمولی رقم سفید را با تیمار شیمیایی دو برابر زیاد کردن و از شش روز به 12 روز ارتقا دهند و در مورد گل مریم نیز موفق به زیاد کردن سه تا چهار روز طول عمر آن شده است اند.
شفیعی در عین حال جنس و ژنتیک گل ها، عوامل محیطی بعد از برداشت، کیفیت پرورش، ذخیره غذایی بالای گل ها،اقلیم و شرایط آب و هوایی را از جمله عوامل زیاد کردن طول عمر و دوام گل های شاخه بریده بر شمرد و گفت: به علت توسعه و تقاضای بازارهای جهانی در دانشگاه ها و پژوهشکده گل و گیاه های زینتی ایران، شیوه های دوام گل ها در طرح های تحقیقاتی بررسی می شوند.
وی بیان کرد: در بعضی از بازارهای اروپایی در مورد حداقل طول عمر گل های شاخه بریده عرضه شده، حساسیت به خرج می دهند به طوری که طبق استانداردهای آنان عمر گل رز نباید از 12 روز و داودی کمتر از 14 روز باشد.
شفیعی در همین حال اظهار داشت: عوامل محیطی بعد از برداشت مانند شرایط نگهداری،میزان رطوبت و عوامل میکروبی کم، به میزان دو سوم بر طول عمر گل اثر می گذارد.
وی راجع به میزان ضایعات گل در کشور عزیزمان ایران نیز گفت: در مرحله بعد از برداشت و بازاریابی بین 30 تا 50 درصد گل ها از بین می روند.
رییس پژوهشکده گل و گیاه های زینتی ایران، میزان ضایعات گل و گیاه های زینتی در کشور های پیشرفته را 5 تا 8 درصد دانست و اظهار داشت: تولید گل و گیاه های در کشور عزیزمان ایران خوب انجام می شود ولی مراحل بعد از برداشت از جمله مشمول بر بسته بندی و حمل و نقل غیر استاندارد است که همین امر موجب زیاد کردن ضایعات می شود.
وی ادامه داد: در کشورهای پیشرو، گل های شاخه بریده در داخل آب و در کانتینر های یخچال دار به طور ایستاده در قفسه ها حمل می شوند در حالی که در کشور عزیزمان ایران هنگام حمل و نقل، گل ها بر روی کف ماشین و روی هم قرار می گیرند که آسیب زشت است.
شفیعی تصریح کرد: در کشورهای پیشرفته جهت حفظ کیفیت، گلفروشی ها همراه گل، یک بسته مواد نگهدارنده به خریدار می دهند.
وی در آخر یادآور شد: ما اطلاعات عملی مربوط به تهیه مواد نگهدارنده گل ها را داریم و شرکت ها و بخش شخصی باید متقاضی تولید آن بشوند و استفاده از مواد نگهدارنده گل ها نیاز به ترویج، آموزش و ساختن فرهنگ دارد.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: ایران | اقتصادی | گل زینتی | انرژی هسته ای |

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog